הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
טור אישי
כתבות נוספות
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
asimon180.jpg
   
 

נשים וטכנולוגיה - פתיחה

טור זה יעסוק בהשתלבותן של נשים במקצועות טכנולוגיים ומדעיים. הרקע לדיון בנושא זה הוא ייצוגן הנמוך של נשים במקצועות מדעיים וטכנולוגיים, תופעה המוכרת הן בישראל והן במדינות מערביות אחרות
מאת: ד"ר אורית חזן
07/05/2005

טור זה יעסוק בהשתלבותן של נשים במקצועות טכנולוגיים ומדעיים. הרקע לדיון בנושא זה הוא ייצוגן הנמוך של נשים במקצועות מדעיים וטכנולוגיים, תופעה המוכרת הן בישראל והן במדינות מערביות אחרות. כך, למשל, ייצוגן של הנשים בתעשיית ההי-טק הישראלית באופן כללי עומד על 34%, כאשר ייצוגן של הנשים בתפקידי ניהול בתעשיית ההי-טק הישראלית עומד על 16.5%. נתונים אלו שהוצגו במפגש הפתיחה של הפורום לנשים מנהלות בהי-טק שהתקיים בתאריך 15.3.2005, מתייחסים לכלל תעשיית ההי-טק הישראלית ולא רק למקצועות טכנולוגיים ומדעיים, שבהם, סביר להניח, אחוז הנשים נמוך עוד יותר.

להלן שני טיעונים המתייחסים מפורשות למדע וטכנולוגיה המסבירים את חשיבות הדיון בנושא. כמובן שטיעונים כלליים, המתייחסים בין השאר לשיווין הזדמנויות לשני המגדרים, רלוונטיים אף הם בדיון הנוכחי.

ראשית, הטכנולוגיה משפיעה על מערכות שונות בחיינו. יחד עם זאת, מסתבר, שקיימות מערכות טכנולוגיות שאינן מתאימות לכלל האוכלוסייה. למשל, בספרם Unlocking the Clubhouse: Women in Computing (2003) מרגוליס ופישר מדווחים על מערכת video conferencing שפותחה תוך שמירה על איכות תוכנה גבוהה. המערכת פעלה באופן מושלם כל זמן שרק גברים נכחו בפגישות ששודרו באמצעות המערכת; הבעיה התעוררה כאשר גם נשים השתתפו בפגישה ששודרה באמצעות המערכת. הסתבר שבשעה שהמערכת נוסתה בקפידה לגבי גובה הקול המאפיין גברים, היא לא נבדקה כלל ביחס לגובה קולן של נשים. ביתר פרוט, בעת השתתפות בדיון, המצלמה והמיקרופון השייכים למערכת זו מתמקדים בדובר/ת והנאמר משודר בתמונה ובקול. היות והמערכת

לא נבדקה לגבי גובה קולן של נשים, המערכת לא זיהתה דוברות, לא התמקדה בהן ודבריהן לא נשמעו. כך, למעשה, נוכחותן של הנשים בפגישה נמחקה ודעתן ודבריהן לא היוו חלק מהפרוטוקול. באופן כללי, סביר להניח כי השתלבותן של נשים בפיתוחן של מערכות כאלה ואחרות, המשפיעות והמעורבות בחיינו, תשפיע על עיצובן של המערכות כך שתתאמנה לפלחי אוכלוסיה רבים יותר. 

שנית, מקצועות מדעיים וטכנולוגיים מבטיחים בדרך-כלל הכנסה נאה ולכן השתלבותן של נשים בתחומים אלה עשויה גם להטיב עם מצבן הכלכלי. יתר על כן, בתקופות מסוימות, בעיקר לפני התפוצצות בועת ההי-טק, דובר על מחסור בכוח אדם מיומן לתעשיית ההי-טק הישראלית. בעידנים מסוג זה היה זה אך טבעי למצות באופן יעיל יותר את כוח האדם המצוי כבר במדינת ישראל ע"י שילובן של נשים בתעשיות מדעיות וטכנולוגיות. מיצוי כזה היה מאפשר לוותר על הבאת עובדים מיומנים (מהודו, למשל) שבשל בעיות אדמיניסטרטיביות שוכנו בקפריסין.

על רקע ההכרה בחשיבות הדיון בנושא, בטורים העתידיים אדון בנושא "נשים וטכנולוגיה" מהיבטים שונים, כמו למשל, סביבות עבודה, חינוך, ופיתוח קריירה בתחום.
 
קוראים וקוראות המעוניינים לתרום לדיון ולהציע נושאים לדיון מוזמנים להגיב לטור או לכתוב אלי לדואר אלקטרוני oritha@techunix.technion.ac.il .

* הכותבת היא חברת סגל במחלקה להוראת הטכנולוגיה והמדעים בטכניון.

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
כמה סימבולי - מערכת שאינה
, חיפה  09/05/2005 05:41:44
מזהה קולות של נשים. לא יכלת לבחור דוגמה יותר קולעת למחיקה המתמשכת של נשים מרוב "הפרוטוקולים" הקריטיים. כל הכבוד על הטור הזה ועל הנושא הזה. שילוב נשים במקצועות הטכנולוגים הוא מרכזי ביותר לסוגיית מעמד הנשים בישראל.
תגובה לתגובה
ל.ת.
,   09/05/2005 05:38:54

תגובה לתגובה
 
טורים נוספים  
קונפליקט הקריירה-משפחה קונפליקט הקריירה-משפחה
הקשר שבין מגדר ושיטות פיתוח תוכנה הקשר שבין מגדר ושיטות פיתוח תוכנה
מדוע חברות אינן שואפות לייצוג מגדרי שווה? מדוע חברות אינן שואפות לייצוג מגדרי שווה?
על הקשר שבין מגדר ותוכניות כנסים על הקשר שבין מגדר ותוכניות כנסים
למה הן לא בוחרות ללמוד מדעי המחשב ברמה של 5 יחידות לימוד? למה הן לא בוחרות ללמוד מדעי המחשב ברמה של 5 יחידות לימוד?
ייצוג שווה לנשים במקצועות מדעיים וטכנולוגיים - כיצד? ייצוג שווה לנשים במקצועות מדעיים וטכנולוגיים - כיצד?
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים