הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
טור אישי
כתבות נוספות
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
asimon180.jpg
   
 

קונפליקט הקריירה-משפחה

ששה פרופילים מייצגים של מהנדסות תוכנה שמשקפים גישות שונות להתמודדות עם קונפליקט הקריירה-משפחה בתעשיית ההי-טק הישראלי
מאת: ד"ר אורית חזן
29/05/2005

תעשיית ההי-טק הישראלית נהנתה מפריחה משמעותית בעשור שבין 1990-2000. את הצמיחה חסרת התקדים הניעו, בין היתר, צוותי פיתוח תוכנה שלעתים כללו נשים. יחד עם זאת, קולן של הנשים כמעט ולא נשמע בתקופה זו, וציבור הנשים (גם המשכילות שבהן) כמעט ולא השתתף בגיאות הכלכלית שאפיינה את התקופה. באופן טבעי, עולות בהקשר זה שאלות כמו: מה מניע ומה מונע מנשים להשתתף בסביבות פיתוח תוכנה? מהו מקומן של מהנדסות התוכנה בצוותי פיתוח תוכנה? כיצד נשמע קולן בצוותים אלו? כיצד הן מתפקדות כראשי צוותים? וכו'.

על מנת לענות על שאלות אלו בפרט ובמטרה להבין טוב יותר תהליכים אותן עוברות מהנדסות תוכנה המהוות חלק מצוותי פיתוח בכלל, ערכתי במהלך 2004-2005 מחקר בנושא יחד עם ד"ר דלית לוי. המחקר מומן ע"י הקרן לעידוד המחקר בטכניון וע"י מוסד שמואל נאמן למחקר מתקדם במדע וטכנולוגיה. אדגיש כי המחקר מתמקד במהנדסות תוכנה ולא בכלל הנשים העובדות בתעשיית ההי-טק הישראלי.

ממצאי המחקר המתוארים בהמשך מתבססים על איסוף וניתוח סיפורי-חיים של כ- 20 מהנדסות תוכנה השותפות כיום או שהיו שותפות בעבר הקרוב בצוותי פיתוח תוכנה ב-5 חברות הי-טק ישראליות מבוססות. על בסיס ניתוח ראיונות שקיימנו עם מהנדסות תוכנה אלה, שבהם סופרו סיפורי החיים, בנינו מסגרת המתארת את השתלבותן של מהנדסות התוכנה בתעשיית ההי-טק הישראלי.
המסגרת מורכבת מששה פרופילים של מהנדסות התוכנה. הרעיון המשותף לששת הפרופילים והמוצג גם בכותרת הטור, הוא קונפליקט הקריירה-משפחה. קונפליקט זה מתבטא בשאלות כמו: מי מהשניים – קריירה או משפחה --  חשוב יותר? על מי מבין השניים לוותר? האם ניתן להתמודד עם המחויבות כלפי לשניהם?. כפי שידגימו הפרופילים השונים, הן הקונפליקט עצמו, והן דרכי ההתמודדות עמו, באים לידי ביטוי בדרכים שונות.
המשך הטור מאורגן על-פי ששה פרופילים אלה, שלכל אחד מהם הותאמה כותרת המייצגת את התייחסותן של מהנדסות התוכנה השייכות לפרופיל זה לקונפליקט הקריירה-משפחה (גם אם אמירה זו לא נאמרה במפורש בראיונות). ביחס לכל פרופיל מתוארים מאפייניו וכן הגורמים המעצבים את מיצובו בתעשיית התוכנה הישראלית.

פרופיל 1: "למרות שאיני אם עדיין ואיני מתמודדת עם בעיות שאיתן מתמודדות אמהות העובדות עימי, איני יכולה להתעלם מנושאים מגדריים" 
פרופיל זה מאפיין נשים צעירות שאינן (עדיין) אמהות. המלה "עדיין" הוספה היות ומדובר בנשים צעירות (רווקות עם/בלי בן-זוג קבוע או שנשאו לאחרונה), ולא בנשים שבחרו לוותר על האמהות מסיבות שונות. מהנדסת התוכנה השייכת לפרופיל זה מתחילה לפתח קריירה בתעשיית ההי-טק ונראה כי גם במקרים בהם העבודה תובענית ודורשת שעות עבודה רבות היא שבעת רצון מעבודתה. יחד עם זאת, מתוך התבוננות במתרחש סביבה, היא מתחילה להביע דאגה ביחס לעתיד, כאשר היא תהייה לאם. בשעה שחלק ממהנדסות התוכנה השייכות לפרופיל זה מתייחסות לבן-זוגן כשותף בגידול הילדים, מהנדסות תוכנה אחרות השייכות לפרופיל זה מניחות שהן תהיינה ההורה היחיד שיהיה אחראי על גידול הילדים. ברוב המקרים, מודל גידול הילדים של מהנדסת התוכנה שפרופיל זה מיצגה, קשור באופן כלשהו למודל שעל-פיו אמה הייתה מעורבת בגידול ילדיה. לעיתים, מודל זה מחקה את המודל שעל-פיו גודלה מהנדסת התוכנה ע"י אמה; לעיתים הוא הפוך לו. יחד עם זאת, בשני המקרים מביעות מהנדסות התוכנה חשש שעיסוק בן-זוגן לחיים ישפיע על אפשרותן לפתח קריירה.
מהנדסת התוכנה השייכת לפרופיל זה מקדישה תשומת לב רבה יחסית לעניינים חברתיים, כמו למשל, קבוצות הישיבה בזמן הארוחות. כפי שנראה בפרופילים הבאים, מהנדסות תוכנה אמהות כמעט ולא מתייחסות לעניינים חברתיים. במקומם של הנושאים החברתיים, נושאים כמו ניהול זמן וגורמים המשפיעים על קידומן, תופסים מקום מרכזי.

פרופיל 2: "אופי העיסוק של בעלי מאפשר לי לפתח קריירה בהי-טק"
מסתבר שהולדת ילדה הראשון של מהנדסת התוכנה אינו משנה את אופי עבודתה והיא ממשיכה בניהול אורח החיים אותו היא נהלה לפני היותה אם. במלים אחרות, לא היא ולא בן-זוגה, בהיותם הורים לילד אחד, נדרשים לוותר על הקריירה האישית שלהם. מניתוח סיפורי החיים עולה כי קונפליקט הקריירה-משפחה צץ במלוא עוצמתו עם הולדת הילד השני. בנוסף מסתבר, שהאופן שבו קונפליקט זה נפתר נקבע במרבית המקרים באופן מוחלט על-פי עיסוק בן-זוגה של מהנדסת התוכנה: אם בן-הזוג אינו עובד בתעשיית ההי-טק, סביר להניח שהיא תמשיך לפתח קריירה כמתוכנן – פרופיל זה (פרופיל 2) מתייחס למקרה זה; אם בן-הזוג עובד אף הוא בתעשיית ההי-טק, סביר להניח שמהנדסת התוכנה תשתייך לאחד הפרופילים המתוארים בהמשך שהמאפיין המשותף להם הוא העובדה ששני בני הזוג עובדים בתעשיית ההי-טק.

פרופיל 3: "למרות שאני מודעת ליכולתי לפתח קריירה בתעשיית ההי-טק, בחרתי לוותר על קידום במטרה להיות יותר עם ילדי"
פרופיל זה מדגים כיצד העובדה שבן-זוגה של מהנדסת התוכנה עובד אף הוא בתעשיית ההי-טק משפיעה באופן ישיר על התפתחות הקריירה שלה. באופן מפורש יותר, פרופיל זה מתאר מהנדסות תוכנה המתמודדות עם קונפליקט הקריירה-משפחה, והמשפחה מנצחת. מניתוח הראיונות עולה כי קו המחשבה המתואר להלן מאפיין מהנדסת תוכנה השייכת לפרופיל זה: "אני מודעת לכך שיכולתי לשאוף ליותר ולהתקדם, אלא שברצוני להיות גם עם ילדי. לכן, מתוך מודעות לכך שאני מוותרת על קידום, החלטתי למצות את המקסימום האפשרי בתוך מסגרת הזמן המוגבלת העומדת לרשותי בעבודה ולא לשאוף ליותר. על-מנת למנוע אי-הבנה אוסיף כי החלטה זו אינה נובעת מכפיה; זו הייתה בחירה שלי לוותר על הקריירה לטובת המשפחה". ההכרזה כי זו הייתה החלטתן לוותר על פיתוח קריירה, ללא קשר לסיבה האמיתית לוויתור זה, מרככת באופן טבעי את עוצמת קונפליקט הקריירה-משפחה. מעניין לציין שחלק ממהנדסו

ת התוכנה השייכות לפרופיל זה ציינו גם במפורש כי הן אינן מוכנות להעביר לבני זוגן את האחריות על תחזוקת הבית ועל גידול הילדים.

פרופיל 4: "למרות הקשיים אמשיך להתמודד עם אורח החיים התובעני של תעשיית ההי-טק "
פרופיל זה מתאר מהנדסת תוכנה שבן-זוגה עובד אף הוא בתעשיית ההי-טק ושהחליטה, למרות קונפליקט הקריירה-משפחה שעוצמתו מתחזקת במקרה זה, להמשיך ולהתמודד עם שעות העבודה הרבות המאפיינות את תעשיית ההי-טק. אלא שמסתבר, שמאמציה של מהנדסת התוכנה להתגבר על המכשולים שמעמידה בפניה מערכת זו, תוך תמרון מתמיד בין פיתוח הקריירה לבין שהות עם ילדיה, לא בהכרח ישאו פרי, ולעיתים, קידומה יחסם עדיין בטיעונים שונים.
מהנדסות התוכנה השייכות לפרופיל זה ביטאו רגש רב במהלך הראיון. יתר על כן, הן ביטאו גישה ברורה מאוד ביחס לדרך שבה ניתן להתגבר על קונפליקט הקריירה-משפחה, אותה הן ניסו להצדיק לכל אורך הראיון. היות ולעיתים הן הביעו רצון לוותר על מאבקן, ניתן היה להניח כי פרופיל 3 (שתואר לעיל) מייצג גם אותן; אלא, שבניגוד למהנדסות התוכנה המיוצגות ע"י פרופיל 3, מהנדסות התוכנה השייכות לפרופיל זה (פרופיל 4) לא ביטאו גישה מתפשרת ומוותרת. ביתר פרוט, ההבדל העיקרי בין שני הפרופילים מתבטא בעובדה שמהנדסות התוכנה השייכות לפרופיל 3 ויתרו מראש על פיתוח קריירה, בשעה שמהנדסות התוכנה השייכות לפרופיל 4 החלו בפיתוח קריירה תוך התמודדות עם קונפליקט הקריירה-משפחה ואף קודמו לתפקיד ניהולי. בהתאם לכך, הדיון בפרופיל זה מתמקד בגורמים המעכבים את המשך קידומן.  

פרופיל 5: " החלטתי לעזוב את תעשיית ההי-טק ברגע שאהפוך אם"
פרופיל זה מתאר מהנדסות תוכנה שבני-זוגן עובדים אף הם בתעשיית ההי-טק ושעזבו את תעשיית ההי-טק מיד עם הפיכתן לאמהות. מניתוח הראיונות עולה כי קו המחשבה המתואר להלן הנחה אותן: "לפני שהפכתי לאם עבדתי את שעות העבודה הארוכות המקובלות בתעשיית ההי-טק ונהניתי מכך. יחד עם זאת, מהתבוננות סביבי הבנתי כבר אז היטב את המשמעות של התמודדות עם קונפליקט הקריירה-משפחה. לכן החלטתי, שברגע שאהפוך לאם, במקום להתמודד עם הקונפליקט, אעזוב מיד את תעשיית ההי-טק ואחיה חיים שלווים". במילים אחרות, מהנדסות התוכנה השייכות לפרופיל זה סרבו במודע ומראש להתמודד עם קונפליקט הקריירה-משפחה ועזבו את עבודתן בהי-טק ברגע שאימהות הפכה לחלק מחייהן. בניגוד לכך, מהנדסות התוכנה שהפרופיל הבא והאחרון (פרופיל 6) מיצגן, התמודדו מעט עם קונפליקט הקריירה-משפחה טרם עזיבתן את תעשיית ההי-טק.

פרופיל 6: "התמודדתי די עם קונפליקט הקריירה-משפחה והגיע הזמן לפרוש מתעשיית ההי-טק ולהתחיל בקריירה חדשה אותה, אני מעדיפה בשלב זה של חיי"
פרופיל זה מייצג מהנדסות תוכנה הנמצאות בשלבים שונים של עזיבה מרצון את תעשיית ההי-טק. חלקן עדיין עובד בתעשייה זו בתחושה ברורה של עזיבה העומדת להתרחש בעתיד הקרוב; חלקן נמצא בתהליך העזיבה עצמו; והנותרות כבר עזבו את תעשיית ההי-טק. בכל שלושת המקרים, בן-זוגה של מהנדסת התוכנה המאופיינת על-ידי פרופיל זה עובד אף הוא בתעשיית ההי-טק ואינו מעורב בתחזוקת הבית. לכאורה, ניתן היה להסיק שאי מעורבותו של בן-הזוג בתחזוקת הבית מהווה גורם משמעותי בשאיפתן של מהנדסות התוכנה השייכות לפרופיל זה לעזוב את תעשיית ההי-טק. אלא שמסתבר, שעבודת בן-הזוג בתעשיית ההי-טק מהווה יתרון במקרה זה כמוסבר להלן. מהנדסות התוכנה המיוצגות על-ידי פרופיל זה בטאו את רצונן לשנות קריירה ואת שמחתן על כך שהכנסתו הגבוהה של בני-זוגן (מעבודתו בתעשיית ההי-טק) מאפשרת להן לעזוב את תעשיית ההי-טק התובענית ולקחת פסק זמן בעת המעבר לקריירה החדשה. יתר על כן, חלקן הכריזו שרבים מעמיתיהן בתעשיית ההי-טק, הן נשים והן גברים, היו מעדיפים אף הם לעזוב את סביבת העבודה ההי-טקית התובענית, אך הם אינם מממשים את רצונם היות והם אינם מוכנים לוותר על המעמד רב-הרושם וההכנסה הגבוהה שתעשייה זו מספקת.   

לסיכום, מהניתוח הכולל של הפרופילים השונים עולים הממצאים הבאים:
 קיימות גישות שונות ביחס ל-  ולהתמודדות עם קונפליקט הקריירה-משפחה.
 נשיות כשלעצמה אינה מהווה מכשול בקידום בתעשיית ההי-טק; אמהוּת, לעומת זאת, אכן מהווה מכשול מסוים.
 למקצוע ומקום העבודה של בן-הזוג תפקיד משמעותי בקידומה של מהנדסת תוכנה: כאשר שני בני הזוג עובדים בתעשיית ההי-טק, בת הזוג היא זו המוותרת על קידומה ובן-הזוג מפתח קריירה; כאשר בן-הזוג אינו עובד בתעשיית ההי-טק, בת הזוג מפתחת קריירה.   
 מהנדסות תוכנה המוותרות על פיתוח קריירה במטרה לבלות שעות רבות יותר עם ילדיהן, מציגות זאת כבחירה שלהן.
 מהנדסות תוכנה המקדישות מספר שווה של שעות עבודה לזה של עמיתיהם, אך שעות אלה מוסטות לשעות בוקר מוקדמות יותר במטרה לחזור לביתן בשעות מוקדמות יותר, אינן מקודמות במידה שווה לעמיתיהם. במילים אחרות, זמינותן המוגבלת, מעכבת את התקדמותן. 
 
ברור כי ששת הפרופילים שהוצגו בטור אינם מאפיינים בהכרח את כל מהנדסות התוכנה. יחד עם זאת, היות ומהנדסות התוכנה שהשתתפו במחקר באו מארגונים שונים ונמצאו בשלבים שונים של חייהן, נראה שניתן להתייחס לפרופילים אלה כמיצגים מהנדסות תוכנה בעלות מאפיינים דומים. מעניין כמובן יהיה לבדוק את מידת הכללתם של הפרופילים השונים.

טור זה מבוסס על מאמרים בעברית ובאנגלית שכתבנו בנושא.
קוראים וקוראות המעוניינים במאמרים המלאים מוזמנים לכתוב אלי לדואר אלקטרוני oritha@techunix.technion.ac.il

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
     תגובות
 
ללא נושא
, זכרון-יעקב  31/05/2005 07:14:09
אורית, נהניתי לקרוא את כתבתך. עברתי על מהנדסות התוכנה בהיי-טק שאני מכירה, והצלחתי לשייך את כולן לאחד מ 6 הפרופילים! חבל שאין פרופיל שביעי: "בעלי ואני עובדים, מקודמים ומרוצים בהיי-טק, חוזרים הבייתה ב4 ומגדלים את ילדינו"...
תגובה לתגובה
 
טורים נוספים  
נשים וטכנולוגיה - פתיחה נשים וטכנולוגיה - פתיחה
הקשר שבין מגדר ושיטות פיתוח תוכנה הקשר שבין מגדר ושיטות פיתוח תוכנה
מדוע חברות אינן שואפות לייצוג מגדרי שווה? מדוע חברות אינן שואפות לייצוג מגדרי שווה?
על הקשר שבין מגדר ותוכניות כנסים על הקשר שבין מגדר ותוכניות כנסים
למה הן לא בוחרות ללמוד מדעי המחשב ברמה של 5 יחידות לימוד? למה הן לא בוחרות ללמוד מדעי המחשב ברמה של 5 יחידות לימוד?
ייצוג שווה לנשים במקצועות מדעיים וטכנולוגיים - כיצד? ייצוג שווה לנשים במקצועות מדעיים וטכנולוגיים - כיצד?
כתבות נוספות במדור  
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים