הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
על סדר היום סטטיסטיקה
נשים וספורט -סקר 5 החדש

האם את מעדיפה כדורגל או כדורסל? איזו קבוצת ספורט את אוהדת - אם בכלל? מהו ענף הספורט האהוב עליך? הפעם אנחנו רוצות לבדוק - מה באמת יחסן של נשים לספורט. את מוזמנת להשתתף וגם אולי לזכות בספר

כתבות נוספות
* דו''ח תמונת מצב חברתית
* הישראלית החדשה
* האם ניתן להגיע לשוויון?
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

עוני ורווחה

29% האוכלוסייה בישראל נמצאה בסיכון לעוני לעומת 16% בממוצע מדינות האיחוד האירופי, ילדים וקשישים נמצאו בסיכון גבוה יותר לעוני. אבל הישראלים אופטימיים. 86% מהישראלים היו מרוצים מחייהם
מאת: דנה שגב
19/10/2010

לרגל היום הבינלאומי למלחמה בעוני פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את דוח פני החברה בישראל מס '3. בדוח מובאים נתונים בנושאים של עוני ורווחת האוכלוסייה. ביניהם גם השוואה בינלאומיות לשנת 2007/8 של מדדי עוני שפותחו באיחוד האירופי.

אי שוויון בחלוקת ההכנסות
בשנת 2008, ההכנסה הממוצעת נטו לנפש סטנדרטית בחמישון העליון בישראל הייתה גבוהה פי 7.5 מההכנסה בחמישון התחתון, זהו הפער הגדול ביותר לעומת מדינות האיחוד האירופי. בישראל, הפער בהכנסות בין החמישון העליון לחמישון התחתון עלה מפי 6.5 בשנת 2000 לפי 7.5 בשנת 2008, בעוד, שבמדינות האיחוד האירופי העלייה הייתה מתונה יותר - מפי 4.5 בשנת 2000 לפי 4.9 בשנת 2008 בממוצע.

אוכלוסייה בסיכון לעוני
בשנת 2008 29% מאוכלוסיית ישראל נמצאה בסיכון לעוני לעומת 27% בשנת 2000. השיעור הגבוה ביותר של אוכלוסייה בסיכון לעוני מבין מדינות האיחוד האירופי בשנת 2000, היה בפורטוגל - 21%.
לאורך השנים חלה ירידה בשיעור הסיכון לעוני במדינות כמו אירלנד, הולנד, צרפת ועוד. בשנת 2008, מבין מדינות האיחוד,  יוון וספרד היו המדינות עם השיעור הגבוה ביותר של אוכלוסייה בסיכון לעוני - 20%. בישראל, שיעור המשפחות מרובות ילדים גבוה יותר מהשיעור באיחוד האירופי וכן מספר המפרנסים במשקי בית אלה קטן יותר. גורמים אלה מסבירים חלק מהפער הרחב בין ישראל לאיחוד האירופי בשיעור האוכלוסייה שנמצאת בסיכון לעוני, במיוחד בקרב ילדים.

סיכון לעוני בקרב ילדים וקשישים
בישראל וברוב מדינות האיחוד האירופי, שיעור הילדים ושיעור הקשישים בסיכון לעוני גבוה יותר משיעור הנפשות בסיכון לעוני בקבוצת גיל העבודה (64-18). בשנת 2008, שיעור הסיכון לעוני בקרב כל קבוצות הגיל בישראל היה גבוה יותר לעומת מדינות האיחוד האירופי: 38% מהילדים בישראל נמצאו בסיכון לעוני לעומת 19% בממוצע האיחוד האירופי; 33% מהקשישים בישראל נמצאו בסיכון לעוני לעומת 20% בממוצע האיחוד.
ויתרו על אוכל בשל המצב

הכלכלי
בשנת 2007, 21% מהישראלים דיווחו כי ויתרו על אוכל בגלל קשיים כלכליים, 15% מהיהודים לעומת 50% מהערבים. שיעור זה גבוה משמעותית מהשיעור במדינות אירופה (11%).
לא מצליחים לכסות הוצאות
בישראל, שיעור המדווחים כי אינם מכסים את הוצאות משק הבית  נמוך במעט (12%) מהממוצע במדינות האיחוד האירופי (14%). באיטליה, שיעור אלה שאינם מכסים את הוצאותיהם הוא הגבוה ביותר מבין כל מדינות האיחוד ועמד על 20% בשנת 2008.

הערכה עצמית של מצב הבריאות
שיעור בני 20 ומעלה בישראל שהעריכו את מצבם הבריאותי כ-"לא טוב" גבוה (20%) משמעותית מהממוצע במדינות האיחוד האירופי (8%) .

למרות שהמצב בישראל רע מזה שבאירופה, כשבוחנים מדדים סוביקטיביים מתברר שהישראלים אופטימיים יותר מהאירופאים.   

מרוצים מחייהם
86% מהישראלים בני 20 ומעלה היו מרוצים מחייהם לעומת 77% בני 15 ומעלה בממוצע במדינות האיחוד האירופי.
שיעור שביעות הרצון מהחיים בחלק ממדינות אירופה ירד באופן משמעותי ב-2008 לעומת 2006 : כתוצאה מכך, השיעור הכלל אירופי ירד מ-87% ב-2006 ל-77% ב-2008. בישראל, לעומת זאת,  שיעור שביעות הרצון מהחיים עלה מ-83% ב-2006 ל-86% ב-2008.
חשוב להזכיר שנתוני 2008 עבור אירופה מקורם בסקר שנערך בעיצומו של המשבר הכלכלי האחרון (מרס-מאי 2008) וכנראה מצב זה הטביע את חותמו על מדדי שביעות הרצון של האירופים. 

סבורים כי חייהם יהיו טובים יותר
רמת האופטימיות של הישראלים לגבי העתיד גבוהה יותר מבכל מדינות האיחוד האירופי : 57% מהישראלים העריכו כי חייהם יהיו טובים יותר בשנים הקרובות לעומת כ-50% מהשוודים ו-43% מהדנים. בפורטוגל רק 15% מהאוכלוסייה העריכו כי חייהם יהיו טובים יותר ובגרמניה - 22%. השיעור הממוצע במדינות האיחוד האירופי עומד על 32%.

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
נשים בישראל נשים בישראל
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים