הפכי לעמוד הבית
על סדר היום נשים וכסף גוף ונפש סטייל דרך חיים סלון פורומים שדרת אסימון קשרים
כתובת דוא"ל: סיסמא:  עדיין לא חברה?  הצטרפי עכשיו   שכחת סיסמא?
על סדר היום סטטיסטיקה
נשים וספורט -סקר 5 החדש

האם את מעדיפה כדורגל או כדורסל? איזו קבוצת ספורט את אוהדת - אם בכלל? מהו ענף הספורט האהוב עליך? הפעם אנחנו רוצות לבדוק - מה באמת יחסן של נשים לספורט. את מוזמנת להשתתף וגם אולי לזכות בספר

כתבות נוספות
* דו''ח תמונת מצב חברתית
* הישראלית החדשה
* האם ניתן להגיע לשוויון?
 
     
 
עוד באתר -
לוח אירועים   |   טיולי נשים   |   קשרים באסימון   |   אינדקס עסקים   |   הצטרפו לקבוצת אסימון   |  
המומלצים -
מתכונים   |   מחשבון נומרולוגיה   |   מחשבוני דיאטה   |   אסטרולוגיה   |   משחקים   |  
   
 

הורה כשיר - האם זה רלוונטי?

מחקר חדש באוניברסיטה העברית מעלה כי 15% מהרופאים תומכים בסינון מועמדים לטיפולי פוריות. 83.3% מהרופאים הבכירים ו-62.5% מהרופאים האחרים אינם מסכימים כי נשים המעוניינות להיות חד-הוריות תעבורנה אבחון פסיכולוגי שיקבע מידת התאמתן להיות הורה כשיר

מאת:
19/01/2011

מדי שנה מבוצעים בישראל למעלה מ-25,000 מחזורים של טיפולי פוריות ב-24 מרפאות ברחבי הארץ. נכון לשנת 2007, המספר ממוצע של ילדים שנולדים לאישה אחת היה 2.9, בעוד שבצפון אמריקה עומד נתון זה על 2, ובאירופה רק 1.5. מדינת ישראל מממנת מספר בלתי מוגבל של טיפולי פוריות עד ללידת שני ילדים. ואולם, עד כה לא נקבעה בישראל מדיניות ברורה ביחס לשאלה מי זכאי לעבור טיפולי הפריה וההחלטה על סינון מועמדים נתונה ברובה בידי הרופאים המטפלים. מחקר חדש שערכו ד"ר דניאל שפרלינג מביה"ס פדרמן למדיניות ציבורית וביה"ס בראון לבריאות הציבור באוניברסיטה העברית ויעל סימון, מעלה כי 81% מהרופאים בתחום טיפולי הפוריות היו מעדיפים לפעול על פי הנחיות ספציפיות לסינון מועמדים לטיפולי פוריות, 15% מהרופאים סבורים כי חשוב לסנן את הפונים לטיפולי פוריות מהסיבה שלא כל אחד יכול להיות הורה טוב, ואילו 55.6% מהמטפלים מאמינים כי יש לשקול גם קריטריונים לא רפואיים בהחלטה על מתן טיפולי פוריות.

המחקר, שהתפרסם באחרונה בכתב העת היוקרתי Online Reproductive BioMedicine, בחן את השאלה האם קבלת טיפולי פוריות כפופה לעקרונות של שוויון וצדק באמצעות סקר שנערך בקרב רופאים ומנהלי יחידות העוסקים במתן טיפולי פוריות.

בשאלון אנונימי שהעבירו החוקרים בקרב רופאים ומנהלים במרפאות פרטיות, ציבוריות ופרטיות-ציבוריות המבצעות טיפולי הפריה, נבחנו עמדות העוסקים בתחום בין השאר ביחס לזכאותם של מועמדים לקבלת טיפולי פוריות, ביחס לתפקידם ואחריותם לקבוע ולהחליט בשאלת הזכאות וכן ביחס למידע שעל פיו הם פועלים באישור או דחיית בקשה לקבלת טיפולי פוריות.

תוצאות הסקר מעלות כי 39% מהרופאים סבורים כי הרעיון שלכל אדם זכות להביא ילד לעולם ולהיות הורה הוא תמיד נכון, ו-60% סבורים כי הוא נכון ברוב המקרים. כאשר התבקשו המשיבים לדרג את שלושת הסיבות הנכונות ביותר לדעתם לסינון המועמדים לטיפולי פוריות, דורג הקריטריון "תחושת מחויבות מקצועית כללית" כקריטריון החשוב יותר בקרב 55.6% מהמשיבים, ו-46.7% מהמשיבים דירגו את הקריטריון "דאגה לילד שטרם נולד" כחשוב ביותר.

בעוד ש-47.8% מהמשיבים דיווחו שהם יודעים שבמרפאה שבה הם עובדים קיימות הנחיות כלליות לגבי סינון מועמדים, כ-81% מהעובדים ביחידות שבהן אין הנחיות, ענו כי הם מעדיפים שיהיו הנחיות ברורות

כאלה. נתון מעניין נוסף הוא ש-22.5% מהעובדים במקומות שבהם יש הנחיות, השיבו כי הם אינם פועלים לפיהם ומפעילים שיקול דעת אישי כאשר הם מקבלים מטופל חדש.

מהשאלון עולה כי כמעט כל המשיבים מבקשים מהמטופלים מידע הקשור ברקע רפואי בלבד לגבי גיל ומצב בריאותי פיזי ונפשי. יותר מ-65% שואלים גם שאלות לגבי המצב המשפחתי והתמכרויות ורק 44% על המצב הפיזי והנפשי של הילדים האחרים במשפחה. 32.6% שואלים על נטיית המבקש או בן/בת הזוג לאלימות ו-21.7% על יציבות הקשר הזוגי. 

בתשובה לשאלה האם מוטב כי נשים המעוניינות להיות חד-הוריות תעבורנה אבחון פסיכולוגי שיקבע מידת התאמתן להיות הורה כשיר, ענו 83.3% מהרופאים הבכירים ו-62.5% מהרופאים האחרים כי הם אינם מסכימים עם כך בכלל.

כמעט כל המשיבים הצהירו כי הם נוטים לקבל בקשות של זוגות לא נשואים, של בני זוג מאותו מין ושל מועמדים עם מחלות כרוניות כמו סוכרת ויתר לחץ דם, או הסובלים מבעיות נפשיות קלות. רק בשני מקרים היה אחוז הסירוב גבוה במיוחד – כאשר המועמד לטיפול עבר התעללות פיזית או נפשית או התעלל באחרים (37.5% נטו לדחות את הבקשה) ומועמדת שלה סיכוי של 10% למוות בעקבות הריון סוכרתי (77.8% נטו לדחות).

נתונים מעניינים נוספים העולים מהסקר נוגעים למוכנות המטפלים לבצע פעולות שכיום אינן חוקיות אם אלו יהפכו לחוקיות. 72.4% מהמשיבים ביחידות הציבוריות ו-100% מהמשיבים ביחידות המעורבות הצהירו כי לא יהיו מוכנים לבצע שיבוט לצורכי רבייה. זאת, בעוד ש-66.7% מהמשיבים הפועלים ביחידות פרטיות היו מוכנים לבצע שיבוט כזה. 52.2% מהמשיבים מכל היחידות הצהירו כי יסרבו לבצע מיון גנטי לבחירת מין הילוד, אינטליגנציה, נטייה להשמנה וכו' מסיבות שאינן רפואיות.

לדברי ד"ר שפרלינג, "התעלמות המדינה מהנושאים המוסריים הקשורים לאספקה של טיפולי פוריות ישאיר את התחום הזה פרוץ להחלטות שרירותיות ולניצול כוח. במצב הקיים כיום, רופאים פועלים על פי המדיניות הכללית התומכת בעידוד ילודה. כדי להבטיח טיפול צודק ושוויוני של מועמדים לטיפול, מומלץ לבחון  את קביעתם של הנחיות רשמיות בנושא ולעורר דיון ציבורי בנושא".

 

 

 הוסיפי תגובה    שלחי לחברה    גירסה להדפסה
כתבות נוספות במדור  
נשים בישראל נשים בישראל
   
-->
 
על סדר היום
החדשות שלנו
מזווית נשית
סטטיסטיקה
הסיפור שלה
סיפורים מהחיים
 
נשים וכסף
נשים ועסקים
יזמות עסקית
שוק העבודה
שוק ההון
צרכנות
 
גוף ונפש
רוחניות
אימון אישי
רפואה אלטרנטיבית
פנג שואי
קבלה
מרפלקסולוגיה ללמידה
 
סטייל
אופנה
טיפוח ויופי
דיאטה ותזונה
עיצובים
חדש על המדף
מבצעים והנחות
 
דרך חיים
הטיפ היומי
אקדמיה לסקס
בריאות
הורות וילדים
הריון ולידה
זוגיות
אוכל
תיירות ונופש
 
סלון
תרבות ואמנות
ספרים
קולנוע וטלוויזיה
מופעים והצגות
תערוכות
 
אודות אסימון |  צרו קשר |  פרסמו אצלנו |  תנאי שימוש |  תקנון רכישה באתר |  אסימון, טיולי חוויה ברוח נשית |  רשימת העסקים
אסימון - © כל הזכויות שמורות
וייזנט - תוכנות לעסקים